JAK NA SAFARI
Pohodlně za zvířaty Jižní Afriky po vlastní ose bez cestovek a průvodců.
Casper je bílý lví samec z čtyř-koalice, kterou jsme potkali.
Láká vás safari a chcete se přiblížit divokým zvířatům Jižní
Afriky? Nevíte, jak na to a cestovky jsou drahé? Existuje levnější pohodlné
řešení se spoustou bonusů ve formě rad a tipů k tomu. Chci se rozdělit o
zkušenosti ze safari po Jižní Africe a doporučit postup, jak na to.
Základní výhodou dnešního cestování je internet, na němž lze objednat cokoliv a připravit si celý itinerář i s ubytováním z pohodlí domova. Jde však o to, že atraktivní destinace bývají rychle obsazeny a tak je nutné vše zajistit včas, tzn. víc, než půl roku předem. Počítejte s tím, že tři týdny je minimum pro to, abyste si safari vychutnali, sžili se s rytmem života v divočině a byli v pohodě. Pro začátek doporučuji safari v Národním parku Kruger v Jižní Africe, který je skvěle připraven a vybaven pro návštěvníky samostatně jezdící a pátrající po zvěři v rozlehlých savanách a buši o velikosti Moravy. Safari v Krugeru je velmi pohodlné a plné zážitků ze setkání se zvířaty. V Jižní Africe je úřední řeč angličtina.
Přípravu rozdělím do bodů.
1/ Výběr období a délka pobytu.
2/ Zajištění ubytování v kempech Krugerova národního parku.
3/ Objednání wild card – slevové karty pro vstupy do národních parků Jižní Afriky.
4/ Objednání letenky a případná úprava ubytování při neshodujícím se datumu.
5/ Objednání osobního auta na dobu pobytu od příletu do odletu.
6/ Cestovní pojištění, platební karty a hotovost.
7/ Vybavení na výpravu.
8/ Po příletu vyřídit na letišti.
9/ Připravenost a informovanost.
1/ VÝBĚR OBDOBÍ A DÉLKA POBYTU
Hyeny, paviáni a další v Národním Parku Kruger v Jižní Africe.
Národní park Kruger lze navštívit prakticky po celý rok a my měli nejvíce zajímavých setkání se zvířaty asi v listopadu, ale není to pravidlem. Pro začátek doporučuji asi 3 x 3 dny v různých kempech přímo v Krugeru, pak asi 4 až 5 dnů v přilehlém parku Marloth, kde jste přímo mezi divokými zvířaty a pak opět asi týden v Krugeru. V Krugeru, kromě prostoru kempů a otevřených míst pro piknik nebo vyhlídek, není dovoleno vystupovat z auta a tak čas strávený v autě zabere většinu dne. V parku Marloth se lze procházet do 18 hodin mezi divokými zvířaty, což má někdy nádech mírného dobrodružství, ale hlavně jde o pohyb po a před dlouhým časem tráveným v autě v Národním Parku Kruger. V Marloth přijdou divoká zvířata až k lidem. Jsou plachá a prudší pohyb je vyplaší, ale zvyklá něco dostat. Banánem se nic nezkazí u prasat bradavičnatých i u roztomilých komb malých, které si pro žlutý pamlsek umí skočit překvapivě daleko a mívají ubytování spolu s návštěvníky, akorát že napořád. Pro antilopy je nejlépe koupit granule ze sena. Po těch se mohou utlouct i prasata a zebry. Žirafa si pochutná na jablku. Také v kempech Krugeru přes den i navečer vidíme přicházet drobné savce a množství ptáků, z nichž někteří jsou schopni v otevřené restauraci nad řekou vlézt hostům až do talíře, zatímco tito sledují z vyvýšené terasy život v řece a kolem ní. V Krugeru jsou lidé ke zvířatům v opačné situaci, než v ZOO, neboť jsme to my, kdo je tady v oploceném prostoru, nebo v autě a zvířata zcela svobodná v savanách a v buši.
Občas bývají setkání se zvířaty velmi blízká. Pak je na místě opatrnost a žádné prudké pohyby.
2/ ZAJIŠTĚNÍ UBYTOVÁNÍ V KEMPECH NÁRODNÍHO PARKU KRUGER
Kruger je jeden z nejznámějších národních parků Afriky a také asi nejlevnějších, takže se ubytování musí zajišťovat s víc, než půlročním předstihem. Dříve to nelze a později už může být obsazeno. Například, když chcete na safari v říjnu, je nutné zařídit si ubytování v kempech uvnitř Krugeru už v březnu. Jižní Afrika, JAR, je na to skvěle zařízena a ubytování a všechny informace najdete na https://www.sanparks.org/ . Můžete si vybrat bungalovy podle počtu osob – i rodinné – nebo safari stan, nebo si přivézt svůj stan a objednat si jen stanové místo. Elektřina je i u stanování. Po zaplacení přijde potvrzující dopis mailem a ten pak je dobré mít sebou na recepci kempu. Ubytování je k dispozici od 14 hodin a opustit se musí při ukončení do 10 hodin. Z kempu lze vyjet nejdříve kolem šesté ráno a vrátit se nejpozději kolem šesté večer, podle ročního období. Mapu Krugeru tam lze koupit v každém kempu. Sanparks.org je pro téměř všechny parky Jižní Afriky, poskytuje různé výhody a nabízí spoustu služeb - pořádně prostudujte. Ubytování lze samozřejmě sehnat i později, ale může být obsazeno a pak nezbývá, než se poohlédnout mimo park a jezdit zvenku.
3/ OBJEDNÁNÍ WILD CARD
Podle délky pobytu v Krugeru a případně i v jiných parcích pod organizací Sanparks si spočítejte, zda se vám vyplatí pořídit si slevovou kartu WILD CARD, která platí jeden rok. Opět k tomu můžete využít výše uvedený web. Nad 10 dnů už se WILD CARD vyplatí a třeba za pár měsíců budete chtít navštívit velmi zajímavý Kgalagadi Transfrontier Park v poušti Kalahary. Karta je na jméno, nebo rodinu a je nepřenosná. Kartu lze ale koupit až na místě v některých ze vstupů do Krugeru.
4/ LETENKA
Může se stát, že se datum letenky nehodí úplně na objednaná ubytování. Obvykle ubytování lze upravit, ale ne na poslední chvíli. Proto letenku pořídit rovněž s předstihem není od věci a bývá levnější. Leťte s jedním přestupem do Johannesburgu a odtud půjčeným autem do ubytování mimo město, které si najdete na booking.com Airbnb na trase do Národního Parku Kruger, protože budete unavení. Delší let z evropského města do Johannesburgu trvá 10 hodin. Lze si ale předem také objednat letenku až do Krugeru a tam i půjčení auta.
5/ PŮJČENÍ AUTA
Auto lze vypůjčit až podle letenky a zaplatit zálohu. Naplánujte si dobu vyzvednutí auta a dobu jeho vrácení podle příletu a odletu. U auta je výhoda možnosti bezplatného zrušení do asi dvou dnů předem. Bývá to dost podobné pro všechny půjčovny. Pro vyzvednutí auta potřebujete řidičský průkaz mezinárodní i náš, pas a kreditní kartu, ze které si v půjčovně berou depozit pro případné škody. U všech dokladů si zkontrolujte dobu platnosti a měla by přesahovat pobyt o 6 měsíců. Také si při platbě zálohy na pronájem auta vytiskněte potvrzující doklad o zaplacení. Po zaplacení přijde e-mail, kde je odkaz na uvedený doklad. V prostoru svého emailu si vytvořte složku, kam přesunete všechny maily, týkající se výletu. Ubytování, letenky, doklad o půjčení auta, WILD CARD, případně vlastní mail s kopiemi pasů, řidičáků, případně očkovacích průkazů atd. Jako typ uvádím https://www.rentalcars.com/en/ . Používáme už léta bez problémů. V Krugeru jsou hlavní silnice asfaltové a ostatní prašné, někdy i obtížněji průjezdné. Běžné SUV na to stačí a když má 4x4 je to bonus k lepšímu. Pro 3 osoby s kufry je dostatečné.
6/ CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ, PLATEBNÍ KARTY A HOTOVOST
Cestovní pojištění je nezbytnost a je na každém, jak si jej zařídí. Z platebních karet je nezbytné mít alespoň dvě kreditní, zajistit si před odletem, že nebudou vyčerpané a také limit musí být alespoň 50 tis. V bankách je nutné zařídit, aby je automaticky nezablokovali. Mějte v mobilu uložené příslušné kontakty na banky, protože někdy kreditní karty i tak automaticky blokují – musíte mít heslo pro telefonickou komunikaci. Hotovost, ani debetní karty v autopůjčovnách většinou neberou. Ovšem hotovost budete občas potřebovat, tak si ve směnárně na letišti za eura nebo dolary nějakou vyměňte. Potřebujete k tomu pas. Když hotovost dojde a budete ji potřebovat, vždy lze použít bankomat ATM.
7/ VYBAVENÍ
NA SEBE: S vybavením to bývá obvykle tak, že větší část oděvů člověk ani nepoužije, tak to nepřehánějte, ale ani nepodceňte. Do letadla je dobré mít pohodlné teplejší oblečení, které neškrtí. To se pak občas hodí i na noční posezení u grilu nebo pití. Jinak pár kraťasů, nějaké košile nebo trika s krátkým rukávem, čepici s kšiltem a brýle proti slunci, někdo i brýle na čtení, spodní prádlo a letní ponožky. Jedny sandály a jedny venkovní pantofle. Plavky, protože v kempech bývají bazény.
STRAVOVÁNÍ, HYGIENA A LÉKY: Hygienické potřeby, holení, nůžky na nehty, ostrý nůž, lžíce, nerez hrnek, párátka, špunty do uší atd. podle individuálních potřeb. Repelenty podle délky pobytu, případně elektrický ohřívač tabletek proti komárům. Své léky. Léky na střevní potíže, ale není to běžné. Vyplatí se magnesium proti křečím, neboť sůl odchází potem s těla. Případně náplasti atd. Většinou využijete stravování v restauracích, protože ceny jsou už nižší, než u nás a mají dobrá jídle. Můžete si ale koupit v obchodě kempu kvalitní maso a grilovat, neboť gril je u každého bungalovu. Například kmín ve světě neznají, takže sebou i trochu koření.
ELEKTRONIKA: foťák s náhradní baterií a nabíječkou, mobil s nabíječkou, případně tablet, kabely pro nabíjení, rozdvojku do sítě, výkonnou ruční svítilnu – baterka. Na letišti si pořiďte adaptér do zásuvky a sim-kartu s daty na internet. V mobilu mějte aplikaci google map a už doma si stáhněte části mapy JAR, které budete potřebovat a ty pak lze použít i k navigování ofline.
8/ NA LETIŠTI V JOHANNESBURGU
Hned po vyzvednutí kufrů je dobré koupit a nechat aktivovat místní sim-kartu s daty pro internet, pak vyměnit eura nebo dolary na randy a poté, možná i po kávě, najít půjčovnu aut, která je také přímo v budově letiště.
9/ PŘIPRAVENOST A INFORMOVANOST
Existuje více možností, jak si prohlédnout velkou zemi, jako je Jižní Afrika, neboli česky JAR a rád doplním další informace, když bude zájem. Než se vypravíte, přečtěte si něco o obyvatelích a zvířatech. Na co si dát pozor, čemu se vyhnout apod. Buďte fit, ať si pobyt plně užijete. Nejvíc informací najdete asi na webu https://www.sanparks.org/ . Napište mi dotazy. Některé mě určitě inspirují k rozšíření obsahu o další info. Přeji krásné zážitky.