Jak nakreslit karikaturu?

16.08.2017

Návod, jak na karikaturu podle  fotky.  

Nakreslit karikaturu není jen tak. Jde o to, že při zvýraznění charakteristických rysů tváře i postavy musí být zachována podoba. V tomto směru je vlastně portrét snazší, než karikatura. Nakreslit #karikaturu si může vyzkoušet každý z vás a stručný návod najdete níže. 

úvod 

 Pokud máte dojem, že umíte kreslit, ale ke kresbě karikatury potřebujete vědět víc, možná vám tenhle stručný manuál trochu pomůže, nebo vás nasměruje. Může se také stát, že vám nebude vyhovovat tato ukázka svým stylem, ale určitě se něco dozvíte o kreslení karikatur. Nejprve trochu z historie karikatury. Karikatury jsou nejspíš staré, jak lidstvo samo, neboť už i některé pravěké jeskyní malby jsou zkratkovité a poněkud přehánějí tvary zvířat i lidí, což je vlastně základem karikatury. Ve starověku i středověku je v dílech mistrů často vidět zdůraznění obličejových rysů a někdy i fyzických proporcí. Když se na obrazy podíváte z tohoto úhlu, naleznete v nich karikatury téměř u všech známých malířů a posledních pár staletí to není jiné, jen se taková díla rovnou jako karikatury označovala. V současnosti mají karikatury uplatnění v tisku i jako originální dárky a je nepřeberné množství stylů.

 jak na to

 Určitě už se těšíte a chcete začít kreslit. Proč ne, ale nepočítejte hned s velkým úspěchem, pokud nejste výjimečný talent. Pokud se karikaturou chcete zabývat vážněji, nebo dokonce skutečně vážně, musíte znát bezpodmínečně stavbu a anatomii hlavy i těla. Existují proporční kánony na malování hlavy - portrétu a to v různých polohách. Jsou na to i knihy. Jestli máte v úmyslu jít důsledně za dokonalostí, začněte kreslit portréty v kurzu, kde vám lektor velmi pomůže a nebudete ztrácet čas s objevováním objeveného. Naučíte se mnohem víc, než jako samouk a následné kreslení karikatur už pro vás bude otázkou nalezení vlastního stylu. Budu ale vycházet z toho, že jste ve věci úplní laici a půjdeme spolu na základní a obecně běžné zákonitosti karikatur. 

 Jaká má být karikatura a jak kreslit: 

• především vtipná, neboť jde o satiru 

• obvykle velká hlava a malé tělíčko 

• v obličeji výrazné rysy zdůraznit, co je velké zvětšit a malé zmenšit 

• mimiku tvoří ústa, obočí a až pak oči 

• zdůrazněte také tvar hlavy - hranatost, oblost, trojúhelník, hruška atd 

• šikmost očí nahoru i dolu, šíře, či délka nosu, typ úst, sklon obočí .... 

• tělíčko v pohybu si nejprve naznačte jen osou zad, ramen, pánve a končetin 

• pro celkovou kompozici karikatury si nejprve slabě načrtněte rozvržení do formátu 

• začínejte zcela zlehka slabými čarami bez přítlaku a kontrolujte celek - detaily přijdou až nakonec 

• až v čarách náčrtu začnete vidět správné tvary, opatrně je zvýrazněte - ještě stále zlehka 

• po tomto zvýraznění se máte čeho chytit a vaše jistota konečného tvaru zvětší - provedete kresbu 

• teď je čas na provedení detailů tak, aby tzv. seděly k celku a nerušily ho 

 Každý vnímáme tváře lidí jinak. Máme rozdílné vidění a často náš mozek tvary a podobu dotváří podle sebe. Ideálně je nejlepší oprostit se od okolí, uvolnit napětí ve svalech a postavit se k tvorbě, jako k zábavě. Užít si to. Použiji fotografii a hotovou karikaturu, viz pod článkem. Pokusím se vysvětlit postup v závislosti na oběktu a námětu. Jde o karikaturu na zakázku, použitou jako dárek k narozeninám. Zadání bylo: Rád pilotuje letadlo a preferuje značku FERRARI - to k námětu karikatury. Jeho fotka je ke karikování ideální, protože není zepředu - což je ploché, stejně jako z profilu, ale obličej je natočen a vyniká plasticita i tvary. Zkuste se podívat, co lze zdůraznit. Co je výrazné a tohoto člověka charakterizuje? Myslíte, že nos? Ano, nos určitě trochu protáhneme, ale mírně ustupující brada a tvar úsměvu, s tím se dá také pracovat. Všiměte si sklonu zubů, je charakteristický. Úsměv poněkud zvětšíme i rozšíříme - ten člověk patří mezi usměvavé, tak proč to nezdůraznit. A ještě trochu přizvedneme jeho levé obočí. Jestli chcete stínovat, určete si podle fotky ze které kreslíte směr světla a držte se ho v logice stínování. Pozor na tvrdé čáry v obličeji, téměř žádné tam nejsou. Celou kresbu můžete sjednotit a dát jí formu trochu, nebo i více výraznou čárou obrysu. Tím se opticky zjemní vnitřní kresba obličeje. Můžete začít i tím, že si na netu najdete karikatury, vyberete si takové, které vyhovují vašemu projevu a stylu a jednoduše je napodobíte - nakreslíte podle hotové předlohy. Tím se můžete propracovat ke svému vlastnímu stylu v karikování. Protože techniku a aplikace je možné využít, můžete vyzkoušet i programy na tvorbu karikatur z fotky a podle toho, co už teď víte si s citem upravit přímo fotografii a zkarikovat ji. Pak ji vytisknout a v podstatě obkreslit. Také můžete fotografii vytisknout v reálu a karikovat tužkou přímo na ni. Výsledek pak obkreslit a doplnit o tělíčko a hobby. Možná přijdete ještě i na další kreativní metody. 

 závěr 

 Věřím, že se pobavíte a že jsem k tomu troškou do mlýna přispěl. Pro inspiraci můžete zajít i na naše stránky a vybrat si způsob a styl pro začátek své tvorby. Je docela možné, že vás váš talent překvapí a okolí po vás začne žádat obrázky. Pak už bude na vás, zda zůstanete v rovině zájmu, nebo se pokusíte o profesionalitu. Pak ovšem hledejte ve svém okolí kurzy kreslení. Každopádně vám přeji úspěch. Za www.karikaturky.cz kreslíř a administrátor Ladislav.


Snad vás kresba karikatury svých blízkých, nebo možná i známých osobností, pobaví a inspiruje k dalším krokům ve vaší případné tvorbě. Nenechte se ničím příliš svazovat a snažte se zachytit nejvýraznější rys kreslené osoby. Třeba vás výsledek překvapí a když se budete chtít pochlubit, jděte na https://www.facebook.com/KARIKATURY1/ a své dílo nám pošlete ve zprávě, nebo odkaz na něj. Když se jich pár nashromáždí, necháme je olajkovat od návštěvníků a vítěze s největším počtem laiků zveřejníme na fb. Co bude dál, se uvidí. Jde jen o zábavu. Nic vážného, tak se bavte dobře. 

Pokud jste jen získali inspiraci na výjimečný dárek pro kamaráda nebo pro manžela k narozeninám, určitě bude mít úspěch. Stačí nahlédnout do výtvarníků a na jejich stránky, kde má každý reference z dárků, jimiž byly právě karikatury oslavenců, nebo také svatebčanů, novomanželů nebo i dárek odcházejícímu kolegovi v práci, prarodičům k výročí svatby, dárek dědovi ke kulatinám apod. Jsme vám k službám.

Příklad hobby-karikatury popsaný v článku

Pomůcky pro kreslení karikatur

Zjednodušené a nadsazené tvary hlav, nosů, očí, uší, postav a podobně. Způsoby deformací ke zdůraznění velikosti nebo naopak, mimiky a vzdáleností úst od nosu, obočí od očí atd.

Napište nám, odpovíme všem: