Lagertha

20.04.2018

Jižní Afrika Kruger - Lagertha

Jsme v Krugerově národním parku v Jižní Africe a po setkání se lvími bratry, z nichž jeden je skutečný obr a po následném nechtěném a poněkud nebezpečném vyrušení slona poblíž toalet v místě, kde lidé odpočívají od řízení auta, dávají si něco na zub a volně se pohybují v neoploceném prostoru otevřené restaurace, pokračujeme po asfaltce parkem z Tshokwane směrem do kempu Satara. Z auta se v Krugeru obyčejně nesmí vystupovat a na určených místech jen na vlastní nebezpečí.

Jedeme si pohodově v půjčeném SUV, když něco upoutá mou pozornost po levé straně silnice. Nádherná levhartice si nás ze tří metrů nevzrušeně prohlíží. Okýnka dolů a foťáky už cvakají, nebo natáčí. Levhartice nás přestává vnímat a svou pozornost věnuje zpět nedalekému stádu impal. Je od nich po větru, ale stejně mají jakési tušení a zatímco se ostatní pasou, předsunuté hlídky jsou ve střehu na všech stranách, než je vystřídají. Lagertha, tak jsme si pro sebe levhartici nazvali, se přikrčí, natáhne tělo a zvedne hlavu jen tak, aby přes terénní vlnu viděla na impaly. Pak se začne plížit neuvěřitelným způsobem přilepená k zemi. Mezi tím naše stojící auto přilákalo pozornost dalších a začíná se tvořit nával a zácpa. Impaly to poněkud znervóznělo a posunuly se o kus dál. Musíme bojovat s ostatními auty o pozice, protože se nám levhartice vzdaluje za svou budoucí kořistí. Impaly po chvíli přebíhají silnici a Lagerta, jako by se do země propadla. Zmizela. Pak nás napadlo, že mohla prolézt kanalizační trubkou pod silnicí a v tom smyslu měním polohu auta, pro ostatní trochu překvapivě a ....trefa. Je přímo pod námi a soustředí se na svůj cíl. Napětí svalů je patrné při pomalých opatrných pohybech, když Lagertha vskrytu plíživě následuje gazely. Vzdaluje se od silnice dál za impalami kryta keři, trávou i nerovnostmi terénu, až mizí v buši.

Sledování trvalo hodinu a půl a emoce nám vydrží asi napořád. Nádherné, svobodné zvíře plné skryté síly nás zanechalo v ohromení nad jeho přirozenou vznešeností. O to zbabělejší nám připadá lov pro trofej metodou popravy střelnou zbraní na dálku. Tito trofejoví lovci jsou extraktem samolibosti a arogance. Přejeme levhartici její svobodný život i smrt podle přírodních pravidel. V Krugru má na to velkou šanci.