HRY NA SVATBU

26.10.2020

Svatební zábava zahrnuje i vtipné svatební hry.

Hry na svatbě jsou snad i tradicí a možností je nepřeberně. Je dobré ale dodržet pár zásad, aby se vám vaše nápady nevymkly z rukou a vše nedopadlo trochu jinak, než zábavou. Nicméně hry sblíží nové příbuzenstvo a obohatí svatební program.

LEPŠÍ JE KVALITA, NEŽ KVANTITA

Připravte si tři až pět variant svatebních her tak, aby naopak zábavu nezastavily. Protože se zúčastní jen někdo a bavit se chtějí všichni. Mělo by jít o hry, při nichž se baví aktéři i přihlížející a tyto svatební hry by měly být jen doplněním ostatní zábavy.

DOBROVOLNOST JE DŮLEŽITÁ

Snažte se přesvědčit ke hrám ty, kteří jsou vhodní pro danou disciplínu a rozhodnutí musí být jejich vlastní. Pro ostatní může zatím fungovat foto-koutek a karikaturista.

OPATRNĚ S VÝBĚREM HER

Promyslete si výběr her tak, aby nedocházelo ke zbytečně trapným situacím, které by mohly svatební zábavu spíše zkazit. Ne každý je stavěn na černý humor a kanadské žertíky.

ODMĚNA PRO VÍTĚZE

Promyslete, co dát vítězům svatebních her. Může jít o cenu jen symbolickou, ale přesto může udělat radost. Například fotka s nevěstou nebo ženichem. Nebo sólo tanec s jedním z nich apod.

ZÁCHRANNÝ KRUH

Být připraven je dobré nejen pro skauty. Když zábava vázne, hra nebaví apod., klidně ji nahraďte něčím novým a nebojte se legrace. Je uvolňující.

PÁR SVATEBNÍCH HER NA VÝBĚR

ZBROJNÍ PAS PRO MANŽELSTVÍ

Tato hra se nazývá novomanželský kvíz a je součástí většiny svateb. Můžete hru vylepšit tím, že si připravíte zbrojí pas pro manželství a po absolvování kvízu novomanžely, vtipně vyplníte a předáte jim jej, jako společný doklad. Jak probíhá samotný kvíz, už možná víte, přesto uvedeme jednoduchý návod. Doprostřed tanečního parketu postavíte dvě židle zády k sobě. Novomanželé na ně usednou a každý z nich může držet vhodný předmět, třeba svou botu. Připravené otázky, na něž odpoví kladně, či záporně, zaznamenáte u každého z nich. Otázky volte podle toho, co mohou snést, aby nenastalo trapné ticho, ale přílišná decentnost může být také na škodu. Je to na vás.

OHMATAT POSLEPU

S touto svatební hrou zažijete zábavu a není od věci ji začít, když už jsou všichni trošku v náladě. Nejdříve ženich, pak nevěsta mají zavázané oči a v řadě několika lidí mají poznat svého životního partnera pouhým hmatem. Ženich z několika žen a dívek, mezi nimiž je novomanželka a pro větší zábavu lze zařadit i jednoho muže. U nevěsty je to pochopitelně naopak. Co se ohmatává? To je na odvaze svatebčanů, ale opatrně, kdyby nevěsta byla trochu přecitlivělá.

SVATEBNÍ TROFEJ

Stáhnout nevěstě podvazek bez pomoci rukou je skvělá hra a zábava s pikantními komentáři kolem stojících svatebčanů. Dochází k lechtivým pozicím a svatební zábava příjemně plyne. Na závěr se mladí mužové postaví v řad a ženich někoho z nich trefí vystřeleným podvazkem. Jde o symboliku a nešťastník se stává terčem dobře míněného posměchu, neboť ho do roka čeká chomout. To je nutno zapít.

TANEC S POMERANČEM

Svatební tanec novomanželů už proběhl a je teď na ostatních párech, aby ukázaly, co umí. Opět jde o zábavu dobrovolnou, ale je u ní spousta legrace. Páry mohou bez pomoci rukou během tance držet pomeranč mezi sebou čely nebo i nějakou částí těla a o zábavu je postaráno. Dospělí se zasmějí a děti zatím může kreslit karikaturista, nebo zabavit kouzelník.

ČARODĚJNICE MOHOU BÝT KRÁSNÉ

Svatební vtipný rituál přijetí nevěsty mezi vdané ženy odlehčí každý stres. Všechny vdané ženy tančí v kruhu kolem tančící nevěsty a na závěr tance jí předají koště s dovětkem, že pro příští slet čarodějnici ji vyzvednou. Což mimochodem může být i krycí název pro pravidelné dámské jízdy jednou do roka.

KAMARÁDI Z MOKRÉ ČTVRTI

Ženáči vezmou ženicha mezi sebe a předají mu papuče a fajfku nebo jiné vtipné atributy a slíbí, že se zastaví, až půjdou na pivo.

PODRAZ NA ŽENICHA

To by mohla být iniciativa svědka, který při svatební hostině požádá o vrácení klíčů od bydlení nevěsty, protože už je vdaná a chce zůstat věrná manželovi. Všichni muži vstanou a odevzdají klíče do košíčku. Když přijdou na řadu klíče od bytu novomanžela, odevzdá jej starší žena a jeden hoch. Jde o legraci, ale pozor na netykavky.

RODIČOVSKÝ TEST

Některá z vdaných žen může přinést panenku mimino, plínky, zásyp atd. pro přebalení pro otestování novomanželů, kteří musí test zvládnout společně, což může přinést nečekané.

ZÁVOJ

O věnec nevinnosti symbolicky přijde nevěsta tančící se zavřenýma očima, pokud se některé dívce podaří překonat hradbu mužů, kteří ji brání a sebrat jí závoj. Jde možná spíše o svatební tradici, než hru.

BOJ O ŽIDLE

Židlí v kruhu uprostřed tanečního parketu je o jednu méně, než tančících kolem. Páry tančí a při přerušení hudby se musí všichni posadit. Jednomu nebo jedné se to nepodaří a tak vypadává. Zároveň se odstraní i jedna židle. Osamělý partner tančí sám, než opět někdo vypadne a ubyde další židle. Tančí s novou partnerkou spolu s ostatními a zábava pokračuje.

ŽHAVÁ ČEPICE

Klobouk, nebo čepici má na začátku tance jeden z tančících a snaží se ji předat jinému tanečníku, nebo tanečnici. Kdo má čepici na hlavě, když skončí hudba, vypadává ze hry.

NESTYDATÁ VAŘEČKA

Předávání vařečky držené mezi nohami mužem ženě a naopak při tanci bez pomoci rukou je jen pro ty, kteří nejsou zrovna po operaci slepáku a mohou se řehtat a smát. Tahle hra na svatbu rozhodně patří.

JEN PRO PROFESIONÁLY

To samozřejmě nikoliv. Jde o zábavnou formu polky, při níž se střídají partnerky během kratičkého přerušení hudby. Vznikají nečekané situace. Hlavně se nepoperte.

OPĚT TANEC POSLEPU

Nevěsta tančí v kruhu svobodných dívek a má zavázané oči, takže jde o nedlouhý časový úsek. Během tance sejme svůj závoj a poslepu jej nasadí jedné z dívek stojících kolem ní. Ta se do roka vdá. Opět spíše tradice, než hra, ale zábavná.

ACTIVITY JAKO SVATEBNÍ HRA

Pokud chcete svatebčany zapojit do hry, kde páry navzájem hádají, co druhý nakreslil, nebo pantomimou znázorňuje atd. pořiďte si hru Activity original a nejdříve ji s přáteli vyzkoušejte. Kvalitní zábava, ale nemusí sednout každému. Nicméně určitá skupinka lidí se tím může příjemně rozptýlit.

VEJCE V KALHOTECH

Nevěsta dostane syrové vajíčko, které je ve skutečnosti vařené, ale to ona neví, ani nikdo další. Má za úkol odspodu nohavice novomanžela dostat vajíčko do spodu druhé nohavice a protože na svatbě bývá párů více, je lepší ještě pár z nich zapojit do soutěže. Všichni si myslí, že vajíčka jsou syrová a o to je vše napínavější a svatba dostává grády, protože komentáře na sebe nenechají čekat zvláště, když se vajíčko nachází kolem poklopce někde v rozkroku. Tuhle svatební hru si užijete.

SVATBA A HRY PRO DĚTI

Na svatbě nikdy nechybí děti a zábavy dospělých je nebaví. Musíme tedy myslet i na jejich zabavení, aby nezlobily. Je dobré jim podle možností vyčlenit jejich prostor, kde se může odehrávat celou svatbu zábava podle jejich zájmů. Někdo už se předem obětoval k jejich dozoru, aby svatba neměla jiný průběh, než šťastný. Některé svatební agentury mají profesionální dětské baviče i hlídače, kteří mají zásobu osvědčených zábav a triků, jak děti upoutat.

PÉTANQUE

Tato původem francouzská hra už zdomácněla i u nás a vůbec ve světě, takže vysvětlení jejích jednoduchých pravidel je spíše formální. Jedno i vícečlenná družstva hrají proti sobě tak, že se snaží své dřevěné koule hodit co nejblíže malé, předem hodem umístěné kuličce. Odrazit dřevěnou kouli soupeře je žádoucí a koule jsou proto různých barev. Některý z dorostenců může dělat sudího, i když není třeba, ale spíše jen pro uklidnění nesvárů a vášní.

STARÁ ANGLICKÁ HRA

Máte-li k dispozici vhodné prostředí i počasí, zkuste tuto původem anglickou hru. Kroket není pro batolata. Je ovšem nutné předem zajistit vybavení. Nejlépe je získat informace z internetu, kde lze najít i půjčovny sportovního zboží.

MALBA A KRESBA

Děti tvořivé záležitosti většinou baví, takže je snadno nalákáte na kreslení a malování svatebního námětu. Svatebních námětů jim pár předhoďte, ať si každý vybere podle svého. Samozřejmě půjde o soutěž a nejspíše vyhrají všichni. Každý pro jinou kvalitu svého výkonu a dostanou dobrotu podle výběru. Ženich s nevěstou si pak mohou vybrat jeden, nebo více kreseb na památku a případně je vložit i do svého svatebního webu.

SPOLEČNÁ MALBA OBRAZU

Připravte si téma pro obraz a náš výtvarník připraví podklad tak, aby výsledná malba, do níž přispějí téměř všichni zúčastnění svým umem, nebyla roztříštěná. Téma může být svatební, ale i z dovolené, nebo vaše záliby - hobby apod. Výtvarník dodá desku s podmalbou, barvy, štětce, stojan i palety atd. Často najednou malují i čtyři lidé a kolem stojí kibicové a kritici, než se role vymění. Výtvarník je k ruce i pomoci, myje štětce, doplňuje barvy a trochu i poradí. Můžete ocenit nejlepší výtvor a dekorovat tvůrce stuhou mazal roku, nebo čmáralů král atd. Výsledné dílo výtvarník zarámuje připraveným rámem a máte památku na svůj svatební den. Více informací naleznete v menu v sekci MALÍŘSKÁ SHOW.

Malba obrazu společnými silami.

Není od věci ještě před svatbou zapojit a zaúkolovat své známé a příbuzné, kteří budou na svatební hostině a vyzvat je, ať nějakou svatební hru připraví, nebo navrhnou. Také komentátor a koordinátor je pomocí v tom shonu i zábavě a nemáte-li nikoho ze svatební agentury, zapojte blízké.