Na svatbu nepřijdu

26.10.2020

Termín svatby nevyhovuje, nebo máte jiný důvod, ale řešení je snadné.

Když nemůžete přijmout pozvání na svatbu

Důvodů, proč odmítnout účast na #svatbě, když vám přijde #svatební oznámení, se může vyskytnout hodně. Třeba se termín #svatby shoduje s termínem vaší vysněné dovolené, nebo je #svatba trochu z ruky a finančně i časově to nedáte, také nedej bože může jít o zdravotní neschopnost, nebo máte důležitý turnaj v době svatby a další důvody jsou možné. Pak bude vaše odpověď negativní, ale přesto může být zdvořilá a zaobalená tak, aby neurazila.

Rukou psaný pozdrav a omluva za nepřítomnost na svatebním obřadu, svatební hostině a svatebním večírku, případně vhodně graficky ozdobený a doplněný citací od známé osobnosti, přející ke #svatbě i manželství - prostě svatební přání - určitě zmírní nepříjemné pocity z odmítnutí pozvání a obrátí je v radost i veselí.

Především je nutné na rovinu vysvětlit skutečnou příčinu, proč se svatba musí obejít bez vás. Podružné záležitosti nikdo nepřijme a bude se je snažit vyřešit za vás. Například dopravu na místo. Buďte upřímní a postavte se k věci čelem. Svatba je sice jen jednou v životě - alespoň si to většina snoubenců myslí - ale když to prostě nevyjde, nemá cenu se ze své přítomnosti na svatbě vykrucovat výmysly. Pro organizaci svatby je nutné znát počet hostů, takže vaše potvrzení, nebo negace je důležitá právě z tohoto důvodu a svatební hostina tak bude mít daný počet strávníků s minimálním rozdílem.

Pokud jste ale blízcí příbuzní a snad i rodinní příslušníci, pak se sluší ze svatby omluvit skutečným důvodem a ne jen prostým nemohu přijít, bez vysvětlení. Snoubence vaše nepřítomnost na svatbě může mrzet, ale dobrý důvod uznají a pustí to z hlavy, protože organizace svatby jim nedává prostor na zbytečné přemýšlení o něčem jiném, než je jejich svatba. Také můžete dodat, jak moc vás mrzí, že nemůžete být s nimi v jejich svatební den a že na ně budete vzpomínat.

Nepříjemné věci rádi odkládáme, ale v tomto případu jednejte bezodkladně, protože snoubenci stejně potřebují vědět, kolik svatebčanů bude na svatbě přítomno a nenuťte je tedy, aby vám museli sami volat, ale brnkněte jim svou situaci hned, ať si vaši účast mohou přeškrtnout a nemyslet na to.

Raději přemýšlejte, jak novomanželům vynahradit zklamání z vaší nepřítomnosti a vymyslete pro ně originální svatební dar. Protože znáte jejich záliby a koníčky i profese, máme typ na dárek, který vás zastoupí a vyvolá smích i komentáře. Získejte fotografie snoubenců a nechte jim udělat svatební hobby karikaturu na zakázku. Tím jste vykoupeni a navíc i jakoby přítomni oslavě právě tím osobním dárkem a věc je vyřešena.