Svatba a svatební tradice

05.02.2021

Svatba, to jsou samozřejmě i svatební tradice různého druhu.

SVATBA A SVATEBNÍ TRADICE

Mezi svatebními tradicemi působí zajímavě zvláště jedna a tak se na ní mrkneme zblízka.

PROČ MÍT NA SVATBĚ NĚCO NOVÉHO, STARÉHO, PŮJČENÉHO A MODRÉHO?

Tato starodávná svatební tradice možná pochází ze středověké Anglie, týká se nevěsty a věcí, jež má mít na sobě spolu se svatebními šaty. Dodržení tradice má přinést novomanželům štěstí a zajištění.

SVATBA A SYMBOL STARÉHO

Svatba je krokem k novému životu, ale neznamená zapomenout na minulost, takže jako symbol dřívějšího života si nevěsta vezme na sebe něco z něj, aby nezapomněla na své kořeny, výchovu, rodné místo, na rodiče i přátele. Takto použitý kousek minula přímo na svatbě má magickou moc a drží stráž nad budoucími dětmi manželů. Protože půjde nejspíše o předmět spojený se vzpomínkami, je jeho výběr velmi individuální. Může jít o šperk, závoj po babičce, nebo něco jiného. Čím blíže srdci, tím lépe.

SVATEBNÍ SYMBOLIKA NOVÉHO

Je zřejmé, že nové bude symbolizovat právě tu změnu stavu a z toho vyplývající zcela nový způsob života. Nová věc by měla být hodnotná, protože přinese novomanželům blahobyt a skvělý život. Často jde o šperk, který se dědí a jednou může posloužit vnučce, jako něco starého. Také střevíce mají něco společného s vykročením do nové budoucnosti, takže proč ne v nových a krásných. Nová věc je koupená a vaše a mohou jí být i svatební šaty. Vše závisí na vašem pocitu, inspiraci a volbě.

MODRÁ ZÁLEŽITOST

Tato tradiční symbolika je dnes ve větší části světa přežitkem, protože má představovat čistotu nevěsty, neboť modrá barva je barvou Panny Marie. Nicméně může jít i o čistotu duše, tak od tradice neupouštějme. Navíc modré jsou i dálky a nově tak modrou můžeme vidět jako cestování, rozhled, svobodu i sny o budoucnosti. Určitě si k modré přiřadíte něco svého, co s ní spojujete. Modrá může být stužka ve vlasech, na oděvu nebo na kytici. Modrý může být také šperk. Možností se mnoho.

CO SI PŮJČIT?

Pokud je šťastná žena, je šťastný i muž a mají šťastný život. Znáte takový pár? Tak neváhejte a běžte si od nich něco půjčit na svou svatbu, aby se kousek jejich štěstí uchytil i ve vašem manželství. Má to co dělat i s plodností, proto je zanedbání této svatební tradice trochu riskantní. Půjčená věc na vaší svatbě má také symboliku vaší přístupnosti radám a zajišťuje přízeň rodiny manžela. Přemýšlejte a zvolte správně, ať vám vypůjčená věc přinese štěstí a krásné mezilidské vztahy v rodině i s příbuznými.

VÍCE SVATEBNÍCH TRADIC

Věc darovaná v dobré víře má nevěstě přinést kus štěstí a může to být cokoliv vhodného pro svatební den, ale hlavně od srdce. Například šperk, podvazek, stuha, závoj. Dostanete-li takový dárek, štěstí už se na vás usmálo a jen tak vás neopustí. Stříbrná mince v botě nevěsty ochrání manželství proti intrikám zhrzených nápadníků a nápadnic. Do švů šatů nevěsty se všívaly malé kousky kůrky chleba a cukru pro sladký život plný hojnosti a dostatku jídla - tato tradice v západním světě poněkud ztrácí své opodstatněním, neboť se u nás jídlem bohužel dost plýtvá.

JAK NA TO?

Opět je vše věcí vaší vynalézavosti a inspirace. Můžete mít každou tu věc zvlášť, nebo to vymyslet šalamounsky a propojit do jednoho předmětu, který bude obsahovat staré, nové, půjčené i modré. Tradice mají své kouzlo a důvod. Nejspíš jde o to uvědomit si, co je důležité a jaké jsou priority, což ve výsledku opravdu vede ke štěstí v životě. Tak si užijte tradice, ale hlavně společný život.