Svatba je bránou do manželství.

22.05.2020

Dejte si s partnerem čas a proberte své představy o tom, jak bude pokračovat vaše soužití po svatbě. Co je důležité a co méně. 

Svatba? Neskákejte do svatby bezhlavě!

Nějakou dobu už se blíže znáte a přemýšlíte o svatbě. Muži to obvykle moc neřeší, ale ženy mají své představy a ty zahrnují krásné svatební šaty, účes a doplňky. Nádhernou kytici a vůbec veškeré svatební záležitosti včetně množství hostů. Než ale bude svatba aktuální, zastavte na chvíli romantické představy a podívejte se z jiného úhlu. Oba. Mrkněte na sebe z výšky a z budoucnosti, jak bude probíhat váš společný život po svatbě? Zkuste prakticky uvažovat a přestavit si reálnou situaci vaší budoucnosti. Vezměte si papír a tužku a sestavte seznam priorit. Mohou být později při svatbě i součástí svatebního slibu.

Svatba je vstup do manželství.

Když si máme pod těmito dvěma slovy něco představit, tak svatba je důsledkem lásky a manželství je její přeměna, ze vzplanutí na trvalý vztah, který je navíc i ekonomickou záležitostí. Úspěch manželství závisí na vzájemné důvěře, podpoře, toleranci a také na pohodovém soužití, což lidově znamená žádnou buzeraci a vzájemný smysl humor. Pokud se spolu každý den zasmějete, ostatní zvládnete a překážky překonáte. Mít k tomu ještě společné zájmy je jako výhra v loterii. Umět vše vyřešit vzájemnou dohodou, trochu se přizpůsobit druhému a chápat jeho důvody pro různá jednání, to obvykle nějaký čas trvá a chce to snahu i sebekontrolu. K tomu, aby vše klapalo a přineslo víc radosti, než starostí, si můžete trochu pomoci porovnáním svých možností a plánováním.

Svatba vše nevyřeší.

Myslíte si, že už se navzájem téměř dokonale znáte, ale to je omyl. Člověk nezná dobře ani sebe a v různých situacích sám sebe překvapí svým jednáním. Prubířským kamenem vztahu může být dlouhodobější předsvatební cesta. Kupte si jen let tam a zpět s dobou pobytu alespoň měsíc a leťte do vybrané, nejspíše exotické, destinace takzvaně na blind. Všechny informace seženete na internetu nebo od známých. Udělejte si z toho expedici, pečlivě se připravte a pak leťte do neznáma bez zajištění ubytování. My to tak absolvovali na měsíc a půl s šestiletou dcerkou v Thajsku bez předchozích zkušeností s takovou cestou. To bylo v roce 2001. Náročná záležitost psychicky i fyzicky nám byla inspirací a dlouhá doba všech společných vteřin dne při dalších prodlužujících se výletech do exotiky, byla tmelem rodiny. Vyzkoušejte a zachovejte klid a rozvahu při mezních situacích v džungli i na vlnách oceánu. Vyřešte spolu nenadálé zádrhele a problémy na cestě a vyhodnoťte v duchu navzájem své povahy a zda k sobě skutečně pasujete. Cesta bude něco stát, ale přinese vám jistotu, že neděláte krok špatným směrem přípravou vaší svatby. A nebo naopak a pak získáte mnohem víc tím, že si ušetříte utrpení následného soužití. Vypadá to tvrdě, ale bezhlavá svatba může být tvrdším dopadem.

Příležitost k pohledu na věc svatby.

Předsvatební cesta je zároveň skvělou příležitostí srovnat si v hlavě praktické představy o dalším soužití v manželství a určit si tedy své priority navzájem. Každopádně byste se měli shodnout, že manželství bez materiálního zabezpečení může být odsouzeno ke krachu. Ekonomické nedostatky v manželství obvykle vedou k hádkám a takové probuzení ze zamilovanosti je jak studená sprcha. Svatba tedy vyžaduje trochu soudnosti a zvážení finanční situace partnerů. Je tedy nezbytné reálně plánovat společné bydlení a soužití ve vztahu k reálným možnostem vás obou. Může se jednat i o delší časové úseky, než si něco pořídíte a děti by měly být v tom čase správně umístěny, ale člověk míní a život mění. Plány nikdy nevychází přesně. Jde o to, vše zvládnout a vyřešit rozumně a účelně.

#Svatba s rozvahou.

Už máte vyzkoušeno být spolu každou vteřinu po dobu alespoň jednoho měsíce v cizím problematickém prostředí a také jste si rozvrhli finance a jejich použití ke zdaru vašeho společného snažení. To je základ. Další důležitý faktor je volný čas. Nejspíš je váš osobní volný čas pro chod manželství stejně důležitý, jako finance. Je totiž zdrojem vaší pohody i síly a to platí u obou partnerů stejně. Samozřejmě budete trávit velkou část volného času společně při společné zábavě, třeba na koupališti, nebo procházkou, návštěvou divadla i hospůdky, podle libosti. Každý z vás ale nutně potřebuje mít svůj volný čas sám pro sebe, aby soužití mohlo fungovat. Demokratický přístup k této záležitosti je nezbytný. I osobní volný čas můžete probrat na své cestě před svatbou.

#Svatba a rodinní příslušníci.

Manželství, to nebude jen rodina vás dvou a vašich dětí. I když převážně ano. Vaši rodiče vás po svatbě budou mít pod svým vlastním drobnohledem, ať chcete, nebo ne. Připravte se na určitou psychickou zátěž tohoto druhu zvláště, když jim budete vděčit za výraznou pomoc nejen při svatbě, ale třeba i při zařizování bydlení nebo jiných nezbytných záležitostí. O tom všem si musíte předem promluvit a dohodnout vhodnou strategii. Každý z vás své rodiče připraví na určité meze v možnostech vztahů a návštěv v zájmu nenarušení manželství. Je dobré vyžádat si jejich slib, abyste se jím mohli v budoucnu ve vší zdvořilosti a takticky ohánět. Oni pochopí. Také to zažili a rozumný přístup jen uvítají a možná ho budou dokonce i obdivovat.

Manželství na nečisto před svatbou.

V současnosti mnoho párů žije takzvaně na hromádce a o svatbě zatím ani neuvažují i když už mají děti. Manželství je oficialita a ne každý je na to připraven, nebo to prostě neřeší. Nicméně, máte-li v plánu #svatbu, můžete vyzkoušet i variantu vzájemného soužití se vším všudy na nečisto. Zdá se vám to riskantní vzhledem k tomu, že ze svatby může sejít? Ano, je to tak, ale vzít se na blind může být mnohem riskantnější a rozchod mnohem bolestivější, když si navíc před tím neplánovaně a rychle obstaráte děcko. A k tomu také patří poznámka pro muže. Ženu porod promění tak výrazně, jakoby byla někým jiným, koho vůbec neznáte. Má to své důvody a opodstatnění. Jakmile je matkou, je pro ni prvořadé zajistit budoucnost svému dítěti. Než se srovná do přijatelného normálu pro svého muže, trvá to nějaký čas, tak s tím počítejte a sneste jí modré z nebe. Při společném soužití před svatbou jste stále zamilovaní, ale nemělo by to bránit pohledu na věc. Tj. zhodnoťte vzájemné představy o tom jak, kde a jakým stylem chcete žít. Shodují se? Sundejte růžové brýle a ještě jednou. Každopádně manželství je uměním kompromisů.

Svatba

Svatbu je třeba dlouho předem naplánovat a k tomu slouží různé pomůcky, jako svatební diář a podobně. I ten si můžete vzít na svou předsvatební cestu a začít plánovat svatební obřad, #svatební hostinu, místo konání #svatby, svatební výzdobu, kytici, dort a vše ostatní do nejmenších detailů. #Svatba je velký krok, tak si ho užijte.