Svatba a příprava svatby

14.05.2020

Svatební přípravy straší mnoho snoubenců. Ale mohou být zábavou a svatba pak cílem a splněním představ. Užijte si svatební přípravy a užijete si i svatbu.

Rozhodli jste se vzít a teď, jak na to? Není třeba podléhat panice, záležitost přípravy svatby není jednoduchá, ale zvládli to jiní a vy to dáte také. Mimo to si můžete přizvat na pomoc svatebního koordinátora. Nicméně, pokud si svatbu chcete zařizovat sami, postupujte podle předem připraveného plánu se kterým můžeme pomoci. Pak už stačí jen odškrtávat položky v mobilu, tabletu, PC, nebo ve svatebním diáři, který se následně stane určitou památkou na časy těsně před manželstvím. Organizaci si můžete vytvořit přehledně i v excelu, který je svými funkcemi a možnostmi na takovou věc jako stvořený. Ale k věci...

Svatba a termín svatby

Zatím víte jen to, že se chcete vzít a přibližnou dobu. Je tedy třeba začít jednat s úřady a najít vhodný volný termín pro obřad. Od tohoto termínu svatby se bude vše odvíjet a řešit. Vše si rozdělte do jednotlivých úseků a kroků tak, aby to klapalo.

Svatba a důležité detaily svatby

Začněte svatebním rozpočtem. Podle vašich možností si naplánujte rozsah a velikost svatby, tzn. přibližný počet svatebních hostů, bohatost svatební hostiny, svatební výzdobu, dopravu, svatební šaty i šperky a svatební zábavu. Pokud jste movití a máte v plánu nešetřit, dopřejte si luxusní svatbu, protože jde o závažnou událost v životě, kterou je dobré oslavit s blízkými i s přáteli tak, aby v jejich mysli ještě dlouho utkvěla. Svatba je veselka, takže by nikdo neměl zachovávat vážnou tvář při svatební zábavě a k té můžeme přispět kreslením karikatur svatebčanů přímo namístě. Jde o oblíbenou a hosty svatby velmi využívanou atrakci, kdy si lidé odnáší nečekanou a překvapivou výslužku - svou karikaturu. Podpořit zábavu přítomností karikaturisty mohou i ti, kteří mají hlouběji do kapsy a musí na některých částech svatby poněkud šetřit. Na čem ušetřit si dobře rozmyslete a poznamenejte do svatebního diáře, nebo do tabulky.

Svatba a svatební koordinátor

Představa o vlastní svatbě

Ve svých svatebních diářích si vyčleňte místo pro jednotlivé body tak, abyste mohli zapisovat kontakty, poznámky, časy uskutečnění, platnosti dohody a důležitý oddíl je vyřízeno. Pokud si vše přehledně rozdělíte, budou úkoly pomalu ubývat a s nimi i případná nervozita. Přestože máte určitou představu o svatbě, neuškodí si ji poznamenat a tak první stránka diáře může mít název MÁ PŘEDSTAVA O SVATBĚ. A další stránky budou následovat. Vaše svatba se bez svatebního rozpočtu neobejde a tak, dejte dohromady své možnosti a poznamenejte si, kolik chcete do veselky investovat vy a zeptejte se rodičů, kolik přispějí. Výslednou sumu rozdělte na různé náklady se svatbou spojené tak, aby výsledek odpovídal vaší představě. Vezměte v úvahu, na kolik vás přijdou svatební šaty pro nevěstu a oblek pro ženicha, ale i pro maminky snoubenců, snubní prstýnky, náušnice, náhrdelník, manžetové knoflíčky, spona na kravatu, obuv, kytice pro nevěstu, dekorace svatební hostiny i svatebčanů, svatební oznámení, pozvánka ke svatebnímu stolu atd. Jděte do detailů. Další nezanedbatelnou položkou je doprava svatebčanů, velkou položkou je svatební hostina a zajištění svatebního programu. Také pronájem prostoru pro svatební párty něco stojí. Stránka SVATEBNÍ ROZPOČET bude tedy podrobně obsahovat veškeré výdaje a většina z položek pak bude mít svou vlastní stránku s rozvržením jednotlivých kroků, s určením dat i časů uskutečnění, případných kontaktů a důležitým okénkem VYŘÍZENO.

Potřebujete pomocníky

Svatební rozpočet už máte naplánovaný, ale potřebujete, aby vám s přípravou svatby i během ní někdo pomáhal s organizací, placením apod. Jistě máte ve svém okolí schopné, spolehlivé a důvěryhodné lidi, které můžete pověřit určitými úkoly a odlehčit si tak od některých povinností i v pohodě si užívat průběh svatby, protože je postaráno. Najmout si můžete i profesionála. Svatební koordinátor zvládne většinu úkolů sám, neboť má zkušenosti a vzhledem k vašim finančním možnostem umí vybrat jednotlivé položky a konzultovat je s vámi před realizací rezervace nebo objednávky cateringu. Založte si tedy stránku i pro tuto položku do svého svatebního diáře.

Svatba a rozvrh příprav svatby

Udělejte si časovou osu, rozvrh jednotlivých příprav, na zvláštní list svatebního diáře. Krok za krokem se tak přenesete přes jednotlivé úkoly a svatba se může blížit. Jednotlivé položky tohoto obsahu úkolů si seřaďte podle data, kdy mají být provedeny. Vaše svatba už má svůj termín a rozpočet je vyřešený, tak proč nezajistit rezervaci vhodného místa děje svatby. Následovat může svatební program a jeho jednotlivé položky, jako hudba, možná přijde i kouzelník - bývají zábavní, karikaturista bývá vytížen na sto procent, atd. Svatební šaty jsou jistě důležitou součástí oslavy a je nutné připravit si jejich vypůjčení, nebo ušití a naplánovat vše dopodrobna včetně doplňků a rozšlápnutí svatebních střevíčků. Musíte být tak trochu vizionářem a do detailů si průběh svatebních příprav i svatby v duchu představit i se svými úskalími. Oblek ženicha, šaty a obleky rodičů i svědků a družiček. To vše vyřešíte v první třetině časového rozvrhu.

Ve druhé třetině časového rozvrhu příprav svatby budou záležitosti jako svatební kytice, svatební koláčky, dorty a zákusky, občerstvení před odjezdem na obřad, hudba při obřadu a na hostině se může objednat, rovněž fotograf a kameraman - někteří nabízí i záběry pořízené dronem na svatbě, snubní prsteny je třeba pečlivě vybrat a objednat, stejně tak i svatební výzdobu a jednu část věnujte i svatebním zvykům a tradicím. Projděte si je a proberte spolu, co se hodí, zvláště pokud jste rozdílného vyznání. Je čas připravit svatební oznámení, s čímž opět mohou pomoci karikaturisté v případě, že svatební oznámení funguje i jako pozvánka a chcete dát hostů předem vědět, že se mohou těšit na zábavu.

Poslední třetina časového rozvrhu bude obsahovat podrobné plánování zábavy, svatebního tance, výslužky pro hosty, přání ohledně svatebních darů, detailně doprava. Také manikúra, pedikúra, svatební účes, svatební přípitek a svatební proslov je nutno připravit a naplánovat. A další příjemné plánování se týká svatební cesty. I to už máte zcela jistě ve svých představách v jasných barvách.

Svatba a rozepsání bodů rozvrhu příprav svatby

Náš průvodce jednotlivými body příprav svatby by měl obsahovat důležité detaily tak, že většinu bodů rozdělí na části, které je třeba mít na zřeteli. Některé části, nebo dokonce celé body nevyužijete, ale výběr je na vás. Rozvrh je jedna věc a detailní rozpracování druhá. Proto je celý proces rozdělen na tři časové úseky, každý vhodný k vyřizování jiných bodů svatebních příprav.

Svatba a svatební obřad i místo svatební hostiny 

Už jste se rozhodli a vybrali si přibližný termín svatby? Tedy neváhejte a včas si zajistěte nejdůležitější záležitosti, bez nichž se svatba neobejde. Nejdříve svatební obřad a tím máte daný přesný termín svatby. Můžete na to jít i jinak, než přes obřadní síň a objednat si oddávajícího na místo konání celého průběhu vašeho svatebního dne. Oblíbené jsou zámky a hrady, kde je i zámecká restaurace a sál pro zábavu a často i ubytování pro svatebčany. Najít to správné místo je důležité a protože bývají obsazena, jednejte s předstihem. Nejlépe osobně. Vybrat si můžete i z různých farem, mlýnů a dalších objektů k tomuto účelu provozovaných. Vaše svatba může proběhnout i na lodi. Možností je nepřeberně a výběr opravdu velký, tak tomu dejte čas s ohledem na obvyklé počasí termínu svatby. Při výběru termínu svatby už mějte na paměti i svatební cestu, abyste hned po svatbě nevlétli přímo do období dešťů v zamýšlené tropické destinaci.

Svatba a svatební představy

Udělejte si čas a představte si celý průběh svého svatebního dne od rána až do večera. Poznamenejte si, jak má vypadat a rozepište jednotlivé představy toho, co chcete, do detailů. U některého páru se mohou představy dost lišit, tak si dejte práci a dojděte k přijatelným a příjemným kompromisům, což je vlastně zkouškou pro manželský život, který často o kompromisech je. Ke svému svatebnímu rozpisu se budete ještě vracet a upravovat, vymýšlet další možnosti a směry. Je to zábava. Zároveň vám v mysli vykrystalizuje jasná představa celého svatebního dne a získáte jistotu v tom, co, jak a kdy zařídit, objednat nebo koupit. Už víte, v jakém stylu bude vaše svatba a jak barevně laděná., Zda se svatba odehraje doma, nebo v cizině. Máte přibližnou představu o počtu svatebních hostů. Vezměte v úvahu i déšť nebo sněžení, vedro a další přírodní podmínky. Počítejte se vším a podle toho plánujte.

Svatba a svatební rozpočet

Svatební rozpočet je v podstatě z větší části i svatebním rozvrhem, protože důležitost finančních nákladů si žádá podrobný rozvrh kolik a na co dát. S čím počítat a také nechat si rezervu na nepředvídané. Limit už máte podle možností vašich i rodičů. Teď jen správně rozdělit peníze tak, aby svatba proběhla podle vašich představ. Důležité je zjistit si ceny a varianty a podle svých priorit pak vybírat a zaznamenávat, až do úplného kompletu služeb a věcí. Ceny se mění a tak si je doplňte aktuálně do následného seznamu:

Obřadní síň a obřad

Snubní prsteny

Svatební šaty a doplňky

Oblek ženicha a doplňky

Svatební hostina pro počet hostů....

Ubytování pro počet svatebčanů...

Svatební fotograf a kameraman

Doprava snoubenců

Doprava svatebčanů

Svatební kytice

Svatební dort

Svatební výzdoba

Svatební oznámení a pozvánky ke stolu

Další svatební tisky

Svatební koordinátor - případně agentura

Svatební zábava:

Hudba, karikaturista, kouzelník, kartářka, astrolog atd....

Účes na svatbu - zkouška i naostro na svatební den

Make up na svatbu - zkouška i naostro ve svatební den

Úprava nehtů

Svatební koláčky a ranní občerstvení

Výslužky ze svatby

Pronájem svatebního místa

Vaše svatba může mít různé scénáře. Od levné až po luxusní svatbu podle vašich možností. Svatba má také určitá pravidla v tom, kdo nese náklady za co. Není to však podmínkou, ale jen vodítkem. Také svatební tradice se liší podle národností. Nicméně běžné bývá, že část nákladů na sebe berou rodiče snoubenců a to vše je důležité dohodnout předem. Dohoda závisí na situaci zúčastněných a je třeba respektovat jejich možnosti. Nabízí se i půjčky na krátkodobý úvěr, ale je nezbytné uvažovat prakticky, aby se novomanželé nezadlužili hned při začátku soužití, což by mohlo způsobit i konec. Takže opatrně s půjčkami na svatbu.

Svatba a svatební koordinátor

Tuto záležitost můžete pojmout třemi způsoby. Ten nejméně pohodlný je vše řídit osobně a také vám to může váš skvělý den proměnit v den stresující, až nešťastný. Protože svatba má být vaším šťastným dnem, jsou tady ještě dvě odlišné možnosti. Jenou z nich je využít schopností blízkých nebo přátel a rozdělit jim vhodně jejich role na svatbě. Pohodové řešení je najmout profesionála a svatba tak bude mít zkušené vedení a dokonce za vás může svatební agentura vždy s předchozí konzultací zařizovat úplně všechno kolem vaší svatby.

Svatba a svatební místo

Už jsme zmínili, že obřad může být na radnici, v kostele, ale také v místě, kde se odehrává svatební oslava. Pokud máte vyšší nároky na místo vaší svatby, měli byste mít dost času na rezervaci, protože taková místa bývají obsazená hodně dopředu. Proto si dejte dohromady všechny potřebné informace a podle nich začněte vybírat spolu s představou o místě, jaké si vaše svatba zaslouží. Procházejte weby a doporučení a vyberte dobře a hlavně včas. Ještě před rezervací navštivte svatební obřad jako svatebčané pro klid, že jste vybrali správně.

Svatba a časový plán příprav svatby

Tuto záležitost už jsme nastínili z větší části na začátku článku a tak je na vás, jak věc budete řešit. K dispozici jsou různé svatební diáře za pár kaček, které vás přípravami povedou krok za krokem, nebo si můžete podle svatebních webů vytvořit vlastní itinerář, aby svatba proběhla, jak má. Odborníci však nic neopomněli, takže se vyplatí svatební diář, jako pomocná ruka.

Svatba a svatební hostina

O hostině máte svou představu a ta nezahrnuje jen hlavní jídlo. Může jít i doplňkový raut, grilování na zahradě, opékání klobás na ohni, prostě cokoliv. Důležité je zjistit, kolik bude míst pro parkování svatebčanů, také dostupnost veřejnou dopravou - uvést předem ve svatebním programu, ceny jídel si zjistěte před sestavováním svatebního menu, také možnosti sestavení stolů vzhledem k počtu hostů. Svatební hostina se dá pojmout i formou rautu. Zajistěte přípitek a další nápoje alko i nealko. Pravděpodobně se objeví věci k řešení přímo na místě a od toho budou vaši pomocníci, nebo koordinátor. Kuchyně by měla být připravena i na požadavek určité diety.

Svatba a svatební program

Svatební program mívá svou posloupnost, při níž je první částí svatební obřad. Následné záležitosti bývají také předvídatelné, nicméně není od věci svatební hosty se svatebním programem seznámit předem, aby se mohli přizpůsobit okolnostem. Už během svatební hostiny může začít svatební zábava s programovými částmi, které jsou zcela ve vaší režii a dle vašich přání. Hostina má svá pravidla i zasedací pořádek, ale jídlo nedostanou všichni najednou a tak někteří už mají snědeno a jiným se teprve nosí na stůl. Pro hosty, kteří už jen sedí a třeba se baví mezi sebou, nebo pro děti, které se ve společnosti dospělých většinou nudí, což často vede k tomu, že takzvaně otravují, mějte připravenu zábavu už v průběhu hostiny. Dobrým řešením jsou rychlo-karikatury kreslené svatebčanům během prostojů mezi jídlem. Je zajímavé, že zájem mívají i babičky a dědové. O dětech ani nemluvě. Těmi bývá karikaturista obklopen. Nebo si můžete pozvat kouzelníka a DJ zatím atmosféru podbarvuje vhodnými skladbami. Nedílnou součástí svatebního programu je tanec novomanželů uprostřed kruhu svatebčanů. Tanec si musíte nacvičit a oslnit přihlížející, prostě zazářit. Krájení dortu přichází poté a je rovněž objektem focení a filmování stejně, jako tanec. Během svatebního veselí může skvěle fungovat i stále populárnější fotokoutek. Také je mnoho svatebních her, z nichž lze vybrat takové, které se vám budou líbit a hodí se. Překvapením, neuvedeným v programu, může být například kreslení karikatur na živo hostům svatby a zároveň mají svatební dárek od novomanželů na památku.